پاک کردن لک خمیر و اسلایم از فرش

پاک کردن لک خمیر و اسلایم از فرش یا موکت


5/5 - (1 امتیاز)

پاک کردن لک خمیر و اسلایم از فرش یا موکت یکی از مهمترین دغدغه های مادرانی است که فرزندان کوچکی دارند چرا که خمیر بازی یا اسلایم از جمله اسباب بازی های کودکان است که  نه تنها می تواند آنها را سرگرم کند بلکه می تواند در پرورش خلاقیت آنها نیز بسیار موثر واقع شود. ولی همیشه همه چیز به همین خوبی نیست. گاهی اوقات حتی با وجود مراقبت ها شاهد این هستیم که در یک چشم بهم زدن این خمیر های زیبا و جذاب بلای جان ما می شود.

ریختن اسلایم روی فرش یا موکت می تواند باعث ایجاد لکه های زشت روی فرش شود که به هیچ عنوان نمی توان از کنار این مسئله به راحتی گذشت علی الخصوص زمانی که فرش دستباف و یا نفیس باشد چرا که به راحتی چهره فرش را نازیبا می کند.

بهترین و قابل اطمینان ترین روش برای پاک کردن لک خمیر و اسلایم از موکت یا فرش سپردن آن ها به قالیشویی معتبر است که رزومه خوبی برای از بین بردن انواع لک بر روی فرش یا موکت داراست. ما در ادامه ی این مقاله از قالیشویی تک شور به بررسی اینکه چه روش هایی برای پاک کردن لک خمیر و اسلایم از موکت یا فرش وجود دارد؟ می پردازیم، همراه ما باشید.

پاک کردن لک خمیر و اسلایم از فرش با استفاده از یخ

برای اینکه بتوانیم اسلایم را به راحتی از روی فرش جدا کنیم و مانع گسترش آن شویم ابتدا قبل از هر کاری یک تکه یخ را داخل پلاستیک گذاشته و آن را به آرامی  روی خمیر بازی قرار دهید . این کار باعث می شود که خمیر بازی خشک شود و  جدا کردن آن نیز راحت تر خواهد بود. البته نباید به خمیر اسلایم فشار وارد شود چرا که ممکن است روی سطح فرش پخش شود.

  • نکته ای که در طول پاک کردن اسلایم از روی فرش باید به آن توجه کنید این است ،که به هیچ عنوان از آب گرم استفاده نکنید چرا که باعث نرم شدن اسلایم و گسترش بیشتر آن روی فرش می شود.

بعد از اینکه اسلایم کمی خشک شد، به آرامی و با استفاده از یک قاشق یا چاقو شروع به کندن آن از روی فرش کنید. برای این کار ابتدا از کناره های اسلایم به سمت مرکز آرام و با حوصله بدون آنکه اسلایم روی فرش کشیده شود،  شروع به کندن آن کنید. توجه کنید که به هیچ عنوان روی اسلایم فشار ندهید چرا که اینکار باعث پخش شدن بیشتر آن می شود.

بعد از اینکه اسلایم را از روی سطح فرش جدا کردید، با استفاده از یک تکه پارچه تمیز به آرامی به محل لک شده طوری ضربه بزنید که باقی مانده اسلایم از فرش جدا شود. مراقب باشید شدت ضربه نباید محکم باشد.

پاک کردن لک خمیر و اسلایم از فرش با استفاده از یخ
پاک کردن لک خمیر و اسلایم از فرش با استفاده از یخ

پاک کردن لک خمیر و اسلایم از فرش با استفاده از جاروبرقی

یکی دیگر از راهکارها برای جداکردن اسلایم خشک شده از روی فرش ، استفاده از جاروبرقی است. برای این کار بعد از آنکه اسلایم خشک شده را از روی فرش جدا کردید. روی باقی مانده فرش به مدت چند دقیقه و در جهات مختلف جاروبرقی بکشید .

مطالعه ادامه مطلب!  قالیشویی امیرآباد تهران | 02144151366

توجه داشته باشید که از این روش فقط زمانی استفاده کنید که اسلایم روی فرش خشک شده باشد. در غیر این صورت نه تنها اسلایم از روی فرش جدا نمی شود بلکه باعث گسترش بیشتر آن می شود و ممکن است به جاروبرقی شما نیز آسیب بزند.

استفاده از محلول ها برای پاک کردن لک خمیر و اسلایم از فرش

 در انتخاب محلول های شست و شوی فرش باید دقت زیادی به خرج داد تا در عین حال که نتیجه دلخواهتان را بگیرید، از آسیب به فرش هایتان نیز جلوگیری کنید.

برای همین توصیه ما ابتدا استفاده از محلول هایی با ترکیبات طبیعی است. چرا که محلول های با ترکیبات شیمیایی ممکن است به فرش هایتان آسیب وارد کند.

در این بین یکی از محلول هایی که از گذشته نیز برای از بین بردن لکه ها مورد استفاده قرار می گرفت، ترکیب سرکه سفید و آب است. برای تهیه آن، سرکه سفید را با آب با نسبت 2 به1 ( دو پیمانه سرکه سفید و یک پیمانه آب) مخلوط کنید.

مرحله اول: این محلول را باید به شکل اسپری روی محل لک شده بپاشید . محلول را به نحوی روی محل لک شده اسپری کنید که تمام سطح لک شده آغشته به محلول شود. سپس چند دقیقه صبر کنید تا خمیر اسلایم به محلول واکنش نشان دهد.

واکنش خمیر اسلایم به محلول به این شکل است که خمیر اسلایم به شکل تکه تکه شده درخواهد آمد. دقت داشته باشید که برای اینکه محلول روی لکه واکنش نشان دهد نباید خیلی سرد باشد. زیرا در اینصورت خاصیت لک زدایی خود را از دست خواهد داد.

توصیه ما به شما این است ، برای اینکه مطمئن شوید محلول به فرش شما آسیب نمی زند، قبل از استفاده از آن، مقداری از محلول را در گوشه ی فرش اسپری کنید تا از آسسب پذیر نبودن فرش خود مطمئن شوید.

 مرحله دوم: بعد از گذشت چند دقیقه از اسپری محلول روی لکه، خاصیت چسبندگی خمیر اسلایم از بین خواهد رفت . و بعد از آن می توانید با کمک یه فرچه نرم، باقی مانده لکه را از فرش جدا کنید.

سعی کنید فرچه را به آرامی روی فرش و فقط در محلی که لک شده بکشید تا نه تنها فرش شما آسیب نبیند، از طرفی مانع گسترش خمیر اسلایم شوید. و بعد از هر چند بار فرچه کشیدن، آن را بشویید تا ذرات اسلایم که به فرچه چسبیده اند دوباره به فرش نچسبد. و در نهایت فرش شما پاک می شود.

مرحله سوم: بعد از کشیدن فرچه روی فرش، با استفاده از حوله یا دستمال نخی تمیز محل لک شده را خشک کنید. بعد از آن اگر همچنان لکه ای روی فرش مشاهده کردید باید مراحل بالا را دوباره تکرار کنید تا جایی که دیگر لکه ای باقی نماند.

مرحله چهارم: بعد از اینکه مطمئن شدید دیگر هیچ لکه ای روش فرش باقی نمانده ، محل مورد نظر را جارو برقی بکشید. اینکار باعث می شود که سطح فرش به حالت اول خود بازگردد و ذرات باقی مانده بین تارو پود فرش را نیز پاک خواهد کرد. سعی کنید هنگام جارو برقی کشیدن مکش آن را در بالاترین سطح قرار دهید. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که محل مورد نظر نباید خیس باشد چرا که ممکن است به جاروبرقی شما آسیب بزند.

استفاده از محلول ها برای پاک کردن لک خمیر و اسلایم از فرش
استفاده از محلول ها برای پاک کردن لک خمیر و اسلایم از فرش

پاک کردن لک خمیر و اسلایم از موکت

پاک کردن لک خمیر و اسلایم از موکت به همان اندازه پاک کردن از روی فرش می تواند ساده باشد به شرط آنکه موارد را مو به مو و با دقت انجام دهید .

مطالعه ادامه مطلب!  قالیشویی بریانک تهران | 02155417480

به دلیل اینکه موکت ها به دلیل قیمت ارزانتر نسبت به فرش و وجود اندازه های دلخواه همراه با رنگ و طرح های مختلف می تواند انتخاب خوبی برای اتاق کودکان باشد. به همین این زیرانداز نیز همانند فرش از این نوع آسیب ها در امان نخواهد بود پس بد نیست روش های پاک کردن لک خمیر و اسلایم از موکت را هم بدانید.

پاک کردن لک خمیر و اسلایم از موکت با یخ

اولین کاری که باید انجام دهید این است که تا جایی که امکان دارد خمیر اسلایم روی سطح موکت را به آرامی و قبل از اینکه به تار و پود موکت بچسبد جدا کنید. برای این کار میتوانید روی اسلایم یخ بگذارید تا خمیر خشک شود و جدا کردن آن آسان تر شود. در این مرحله نباید به اسلایم فشار آورید و یا آن را روی سطح موکت بکشید، چرا که اینکار باعث گسترش بیشتر آن می شود.

پاک کردن لک خمیر و اسلایم از موکت با استفاده از محلول های حل کننده

برای این که بتوانید لک های چسبیده به تار و پود موکت را پاک کنید، باید از محلول های حل کننده استفاده کنید. ترکیب سرکه سفید و آب و یا حتی مایع ضدعفونی کننده دست که بر پایه الکل است نیز میتواند به شما کند. توجه داشته باشید که قبل از اسپری  محلول روی موکت، مقداری از آن را در گوشه ی موکت بپاشید تا مطمئن شوید که محلول به موکت شما آسیب نمی زند.

سپس محلول را به شکل اسپری روی محل لک شده بپاشد و چند دقیقه ای منتظر بمانید تا اسلایم به محلول واکنش نشان دهد.  استفاده از این محلول ها برای موکت های با رنگ های روشن چندان توصیه نمی شود.

پاک کردن لک خمیر و اسلایم از موکت با استفاده از فرچه

در صورت نرم بودن خمیر و یا اسلایم اول آن را با دست گلوله کنید و بعد بردارید و سپس اجازه دهید تا خشک شود بعد با کمک فرچه تکه های اسلایم را از سطح موکت جدا کنید. سعی کنید با توجه به وسعت لکه، نوع فرچه خود را انتخاب کنید

پاک کردن لک خمیر و اسلایم از موکت با استفاده از فرچه
پاک کردن لک خمیر و اسلایم از موکت با استفاده از فرچه

هنگامی که فرچه می کشید مراقب باشید که لکه روی سطح موکت گسترش پیدا نکند. نکته مهم در این مرحله این است که هر چند بار که روی محل لک فرچه می کشید آن را بشویید تا ذرات چسبیده به فرچه دوباره به فرش نچسبد.

بعد اینکه موکت شما از خمیر اسلایم پاک شد، محل مورد نظر را با پارچه تمیز خشک کنید. اگر حین خشک کردن لکه ای روی موکت دیدید دوباره مراحل بالا را تکرار کنید تا زمانی که موکت شما عاری از لکه شود.  و در پایان برای اطمینان از تمیز بودن موکت خود ، سطح موکت را جاروبرقی بکشید تا اگر احیانا ذره ای از چشم شما پنهان مانده نیز پاک شود.

اما در نهایت همیشه پیش گیری بهتر از درمان بوده است. برای همین توصیه ما به شما این است که هنگام بازی کودکان با خمیر اسلایم، میتوانید روی فرش پارچه ای پهن کنید و یا اینکه محل بازی کودکان را تغییر دهید.  تا مجبور نشوید زمان زیادی برای پاک کردن آن اختصاص دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید