اصول نگهداری از فرش های ابریشم

اصول نگهداری از فرش های ابریشم


5/5 - (1 امتیاز)

اصول نگهداری از فرش های ابریشم چیست؟ فرش های ابریشمی یکی از اصیل ترین و زیباترین انواع فرش ها هستند و طرفداران زیادی در ایران و سایر کشورها  دارند. فرش های ابریشمی در ابعاد و اندازه های مختلف از نخ با ارزش و گرانبها های ابریشم بافته می شود و از این رو غالباً قیمت های بالاتری نسبت به سایر فرش ها دارند که امروزه جزو کالاهای لوکس به شمار می روند.

فرش های ابریشمی به دو صورت دست بافت با الیاف طبیعی و ماشینی با الیاف مصنوعی بافته می شود. به دلیل ظرافت و ارزش بالایی که این فرش ها نسبت به سایر فرش ها دارند، نیازمند مراقبت بیشتری نیز هستند تا بتوان چندین سال متوالی از آنها استفاده کرد. به همین دلیل در این مقاله از قالیشویی تک شور سعی کردیم برخی نکاتی که رعایت آنها باعث افزایش طول عمر فرش شما می شود را بیان کنیم، همراه ما باشید.

اصول نگهداری از فرش های ابریشم : انتخاب محل مناسب

 محلی که قرار است فرش را در آنجا پهن کنید یکی از اصول نگهداری از فرش های ابریشم است که بسیار حائز اهمیت می باشد پس باید به نکات زیر توجه نمود:

1- محل قرارگیری فرش باید به نحوی باشد که در معرض تابش نور آفتاب قرار نگیرد. چرا که نور آفتاب رنگ های فرش ابریشمی را از بین می برد. و اگر مجبور به انجام چنین کاری شدید از روفرشی استفاده کنید.

2–  سعی کنید فرش ابریشمی را در محلی که رفت و آمد زیاد باشد پهن نکنید.  چرا که باعث ساییدگی و فرسودگی زودتر فرش می شودو اگر محل قرارگیری فرش پررفت و آمد بود هر چند وقت یکبار فرش را بچرخانید تا همه سطوح فرش با نسبت یکسان ساییده شود.

3- برای آنکه طول عمر فرش های ابریشمی افزایش یابد ، سعی کنید فرش ها را در محلی صاف و هموار و همچنین روی کفپوش هایی نظیر سرامیک و پارکت قرار دهید و از گذاشتن فرش بر روی سطوح خاکی، آهکی و یا گچی خودداری کنید زیرا این سطوح به دلیل قلیایی بودن باعث از بین رفتن فرش های ابریشمی میشود.

4- فرش های ابریشمی معمولا به خاطر وزن خود  زیاد جابجا نمی شوند. برای جلوگیری از جابجایی فرش ابریشم توصیه می شود از ترمز  فرش استفاده کنید. این خود یکی از اصول نگهداری از فرش های ابریشم می باشد.

اصول نگهداری از فرش های ابریشم : انتخاب محل مناسب
اصول نگهداری از فرش های ابریشم : انتخاب محل مناسب

اصول نگهداری از از فرش های ابریشم : نحوه ی مراقبت

نکته بعدی که باید به آن توجه کنید چگونگی مراقبت و تمیز کردن فرش های ابریشمی است و از مهمتر نکته حائز اهمیت نحوه صحیح جارو کشیدن فرش ابریشمی است.  

1- برای افزایش طول عمر فرش سعی کنید بیشتر از دو یا سه بار در ماه فرش را جارو برقی نکشید و همچنین جاروبرقی را به آرامی و در جهت خواب فرش جارو بکشید.  همچنین می توانید برای تمیز نگه داشتن فرش های ابریشمی به جای جاروبرقی از روش های دیگر مانند: (جارو دستی) استفاده کنید.

مطالعه ادامه مطلب!  قالیشویی سراج تهران | 02166534594

یکی دیگر از راه حل ها برای تمیز کردن فرش های ابریشمی این است که آن را تکانده و به آرامی به آن ضربه بزنید تا خاک و گرد و غبار از آن جدا شود به این ترتیب یکی از مهمترین اصول نگهداری از فرش های ابریشم را به خوبی رعایت نموده اید.

2- شست و شوی فرش های ابریشمی نیز با فرش های دیگر متفاوت است. برخلاف آن که ما ایرانی ها عادت داریم فرش هایمان را هر ساله بشوییم ، اما این موضوع در رابطه با فرش های ابریشمی صادق نیست، چرا که هرچقدر فرش های ابریشمی کمتر شسته شود طول عمر آن نیز بیشتر خواهد بود. رعایت این نکته یکی از اصول نگهداری از فرش های ابریشم محسوب می شود.

البته این بدان معنا نیست که نباید آنها را شست، بلکه برای آنکه طول عمر فرش های ابریشمی بیشتر شود می توان هر چند سال یکبار آنها را شست. به دلیل حساس بودن فرش های ابریشمی متخصصان توصیه می کنند شست و شوی آنها را به مجموعه های معتبر بسپارید.

اصول نگهداری از فرش های ابریشم : از بین بردن لکه ها

در زیر به برخی از نکات از بین لک از روی فرش های ابریشمی اشاره می کنیم:

 1. در صورت ریختن مایعات روی فرش ابریشمی، ابتدا با قاشق مایع را  به آرامی از روی فرش بردارید . و سپس با استفاده از دستمال  سفید، تمیز و خشک محل را حد امکان خشک کنید . خشک کردن زیر فرش نیز فراموش نشود زیرا ممکن است باعث ایجاد کپک و پوسیدگی شود.
 2. برای پاک کردن لکه فرش ابریشم، ابتدا سعی کنید  از آب و یک دستمال سفید برای تمیز کردن آن استفاده کنید و فورا به سراغ مواد شوینده نروید.
 3. به دلیل ظرافت و حساسیت فرش ابریشم ، هنگام لکه بری در خانه باید صبر و حوصله به خرج دهید و اگر نیاز شد این کار را چندین بار تکرار کنید.
 4. هنگام لکه بری در خانه، سعی کنید از بیرون لکه  کار را شروع کنید. چرا که اینکار مانع گسترش لکه روی فرش می شود.
اصول نگهداری از فرش های ابریشم : از بین بردن لکه ها
اصول نگهداری از فرش های ابریشم : از بین بردن لکه ها

اصول نگهداری از فرش های ابریشم : ضد بید کردن آن ها

فرش های ابریشمی به دلیل داشتن الیاف طبیعی، حشرات را به سمت خود جذب می کنند، که بید از جمله این حشرات است که باید اقدامات موثر برای بید زدایی از فرش های ابریشمی انجام شود این خود یکی از مهمترین اصول نگهداری از فرش های ابریشم نیز می باشد.

 1. اگر فرش هایتان در انبار است برای جلوگیری از بید زدگی سعی کنید حداقل هر ماه یک بار فرش را بررسی کنید.
 2. سعی کنید فرش های ابریشمی روی فرش های دیگر قرار نگیرد.
 3. سعی کنید فرش های ابریشمی را در محیط های باز بتکانید و یا در و پنجره را باز کنید تا گرد و غبار مجدد روی فرش نشیند.
 4. همچنین درزهایی که در کفپوش ها یا گوشه کنار خانه وجود دارد را بپوشانید تا از تجمع حشرات جلوگیری شود.

اصول نگهداری از فرش های ابریشم سوخته

گاهی اوقات ما شاهد آن هستیم که فرش های ما به هر دلیلی دچار سوختگی می شود . در این زمان اگر سوختگی سطحی باشد می توانید انتهای نخ های سوخته را ( البته تا جایی که رنگ فرش تغییر نکند) با قیچی کوچک بچینید. البته در سوختگی های عمیق و گسترده کار را به متخصص بسپارید .

مطالعه ادامه مطلب!  بهترین مبل شویی غرب تهران 

اصول نگهداری از فرش های ابریشم : عدم قرارگیری جسم سنگین بر فرش

یکی دیگر از اصول نگهداری از فرش های ابریشم که باید به آن توجه نمود که در افزایش طول عمر فرش های ابریشمی مهم است، این است که تا جای ممکن سعی کنید اجسام سنگین مانند: مبل، کمد ، بوفه ، میزهای سنگین و … را روی فرش قرار ندهید چرا که این کار باعث وارد شدن فشار بیش از حد به فرش شده ، که باعث متراکم شدن پرزهای فرش می شود.

این موضوع باعث فرسودگی و آسیب به تار و پود فرش می شود. پس بهترین کار این است که تا جای ممکن سعی کنید روی فرش جسم سنگین قرار ندهید و یا حداقل از پدهای مخصوص که برای زیر پایه ها تولید می شود استفاده کنید.

اصول نگهداری از فرش های ابریشم : عدم قرارگیری جسم سنگین بر فرش
اصول نگهداری از فرش های ابریشم : عدم قرارگیری جسم سنگین بر فرش

اصول نگهداری از فرش های ابریشم : نحوه انبار کردن فرش

گاهی اوقات پیش می آید که ما مجبور می شویم برای مدتی فرش هایمان را جمع کرده و در انبار بگذاریم . اما نکته ای که باید به آن توجه کرد نحوه جمع کردن و نگهداری فرش های ابریشمی است . بهترین روش جمع کردن فرش های ابریشمی رول کردن یا لوله کردن فرش است. تا کردن فرش باعث می شود که تار و پود فرش در محل های تا خورده تحت فشار قرار گیرد که باعث فرسایش و پارگی فرش می شود. رعایت این نکته یکی از اصول نگهداری از فرش های ابریشم محسوب می شود.

همچنین اگر قصد دارید برای مدتی فرش را در انبار بگذارید حتما قبل از لول کردن فرش ، مواد ضد بید مانند نفتالین، خوشه های سدر و … را در میان آن قرار دهید. علاوه بر این فرش را درون کاغذ بپیچید و در مکانی دور از نور و رطوبت نگهداری کنید.

اصول نگهداری از فرش های ابریشم : نحوه شست وشوی فرش

در زیر به برخی نکات در رابطه با اصول شست وشوی فرش ابریشمی می پردازیم که رعایت آن ها ازمهمترین اصول نگهداری از فرش های ابریشم محسوب می شود:

 • این نکته را در نظر بگیرید که در شست و شوی فرش های ابریشمی نباید از مواد شوینده با درصد اسید بالا استفاده کنید. چرا که ممکن است به بافت و رنگ فرش آسیب بزند.
 • توجه داشته باشید که قبل از اینکه اقدام به شستن فرش ابریشمی کنید، حتما آن را تمیز کنید. برای اینکار میتوانید فرش را بتکانید یا به آرامی روی آن جاروبرقی بکشید.
 • شست و شوی فرش نباید با آب گرم انجام شود، برای همین بهتر است  آب ولرم و حتی رو به سردی باشد.
 • قبل از  شروع به شست و شو باید مطمئن شوید که فرش رنگ نمی دهد. برای این کار یک دستمال سفید تمیز را با آب گرم خیس کنید و روی خاب فرش بکشید. اگر دستمال رنگی نشد، یعنی فرش شما رنگ نمیدهد.
 • مواد شوینده را با استفاده از پارچه سفید و نرم روی فرش بکشید.
 • هنگامی که می خواهید پارو بکشید ، با احتیاط و ملایمت این کار را انجام دهید. و در انجام آن عجله نکنید.
 • بعد از اتمام شست و شو، فرش را لوله نکنید و به همان شکل اجازه دهید تا آب آن خارج شود.
 • بعد از آنکه آب آن خارج شد، فرش را از پشت در فضای باز قرار دهید تا خشک شود. توجه کنید که فرش در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار نگیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *