5/5 - (1 امتیاز)

برای پاک کردن لکه بستنی از فرش مانند انواع دیگر لکه ها، روش و ترفند های مختلفی وجود دارد. ریختن بستنی بر روی فرش به خصوص در خانواده هایی که کودک خردسال دارند، تبدیل به مشکلی بزرگ میشود.
شما باید به محض مشاهده لکه، برای پاک کردن آن اقدام کنید. هر چه لکه بیشتر بر روی فرش بماند، تمیز کردن آن سخت تر میشود و ممکن است لکه بر روی فرش گسترش پیدا کند‌.
در ادامه این مطلب از قالیشویی تک شور، بهترین روش ها و نکات مهم پاک کردن لکه بستنی از فرش را برای شما توضیح میدهیم. همراه ما باشید.

انتخاب روش مناسب برای پاک کردن لکه بستنی از فرش

امروزه فرش ها از انواع گوناگونی تولید میشوند. فرش های دستباف و ماشینی هر کدام از بافت و الیاف های مختلفی تهیه میشوند به همین دلیل روش تمیز کردن لکه بستنی در آنها متفاوت است.
فرش های ماشینی به دلیل داشتن الیاف مصنوعی مثل پلاستیک و پلی استر توانایی تحمل کردن روش های تهاجمی بیشتری دارند. بر خلاف فرش های دستباف که از الیاف طبیعی تشکیل شده اند و در انتخاب روش برای پاک کردن فرش دستباف باید دقت بیشتری کرد.
ما برای انتخاب روش مناسب برای پاک کردن لکه بستنی از فرش هایمان، در ابتدا باید با توجه به نوع فرش خود و الیاف آن، بهترین روش را بکار بگیریم.

پاک کردن لکه بستنی از فرش
پاک کردن لکه بستنی از فرش

6 روش موثر برای پاک کردن لکه بستنی از فرش و موکت

در ادامه این مطلب از قالیشویی تک شور، 6 تا از بهترین روش های پاک کردن لکه بستنی از فرش را برای شما قرار دادیم.

1- استفاده از مایع ظرفشویی و سرکه

مرحله اول : در ابتدا باید مقدار کمی مایع ظرفشویی را در یک کاسه آب گرم مخلوط کنید و پس از آن یک دستمال تمیز را به محلول آغشته کرده و بر روی محل لکه بگذارید.
نباید محلول را به صورت مستقیم بر روی لکه بریزید، اینکار باعث گسترش لکه بستنی بر فرشتان میشود. پس از آن که محلول را به وسیله دستمال بر روی لکه قرار دادید، ده تا پانزده دقیقه به آن فرصت دهید تا لکه بستنی کامل حل شود. سپس با کمک چند دستمال کاغذی محل لکه را خشک کنید.

مطالعه ادامه مطلب!  قالیشویی یافت آباد تهران | 02144151366

مرحله دوم : در مرحله دوم از پاک کردن لکه بستنی از فرش، باید دو قاشق سرکه را در نیم لیتر آب حل کنید. طبق مرحله اول بین ده تا پانزده دقیقه، محلول را به کمک دستمال تمیز بر لکه قرار دهید.
سپس مقداری آب ولرم را بر روی جای لکه بستنی بریزید و با استفاده از یک دستمال تمیز، آن را خشک کنید. در آخر با استفاده از چند دستمال کاغذی محل لکه را کاملا خشک کنید تا رطوبت به فرشتان آسیب نزند.

2-استفاده از دستمال تمیز

در این روش از پاک کردن لکه بستنی از فرش، به محظ رویت لکه باید دست به کار شوید! برای اینکار با استفاده از یک قاشق، از لبه های بیرونی لکه بستنی به سمت داخل آن را تا جایی که میشود جمع کنید.
بعد از آنکه بستنی باقی مانده روی فرش را کاملا جمع آوری کردید با استفاده از یک دستمال تمیز اثرات لکه را تمیز کنید.
توجه کنید که حتماً دستمال را به صورت ضربه ای به فرش بزنید و از کشیدن آن بر فرش خودداری کنید زیرا اینکار باعث گسترش لکه میشود.

3-استفاده از خمیر ریش

یکی دیگر از مواد موثر در پاک کردن لکه بستنی از فرش، خمیر ریش است. در این روش همانند روش قبلی با قاشق بستنی باقی مانده را از فرش جمع آوری کنید.
سپس مقداری خمیر ریش را بر روی لکه بزنید و با استفاده از یک مسواک قدیمی شروع به تمیز کردن آن کنید. بعد از آنکه لکه کامل پاکسازی شد، با استفاده از یک دستمال مرطوب قسمت لکه را آبکشی کنید و در آخر با چند دستمال کاغذی محل را کامل خشک کنید.

پاک کردن لکه بستنی از فرش
پاک کردن لکه بستنی از فرش

4-استفاده از آب گازدار

در این روش کاربردی برای پاک کردن لکه بستنی از فرش، ابتدا بستنی باقی مانده را به کمک قاشق جمع کنید. سپس یک دستمال تمیز را به آب گازدار آغشته کنید و با روش ضربه ای محل لکه را تمیز کنید.
پس از آن برای نتیجه گیری بهتر، مایع ظرفشویی را در آب حل کنید و با استفاده از آن محل لکه را پاکسازی کنید. در آخر محل لکه بستنی را آبکشی کنید و با استفاده از دستمال کاغذی آن را به خوبی خشک کنید.

مطالعه ادامه مطلب!  قالیشویی تهران ویلا تهران | 02144151366

5-استفاده از آمونیاک

یکی از بهترین روش های پاک کردن لکه بستنی از فرش استفاده از آمونیاک است. آمونیاک برای لکه های قدیمی و خشک شده هم جوابگو است. قبل از استفاده از آمونیاک حتماً در گوشه ای از فرشتان، آن را تست کنید تا مطمئن شوید مشکلی برای فرش پیش نمی آید.
توجه داشته باشید در صورتی که دارای مشکلات تنفسی هستید، نباید از این محصول استفاده کنید و میتوانید کار پاکسازی لکه هایتان را به قالیشویی معتبر تک شور بسپارید.
برای پاک کردن لکه بستنی از فرش به وسیله آمونیاک، مراحل زیر را طی کنید:

• یک دوم قاشق غذاخوری آمونیاک را در یک لیوان آب ریخته و به خوبی هم بزنید تا کامل حل شود.
• پس از آن مقداری از محلول را به وسیله یک دستمال تمیز یا اسفنج، بر روی لکه بگذارید.
• مدت کوتاهی یه آن اجازه بدهید بر روی لکه بماند. سپس با استفاده از یک دستمال تمیز یا حوله لکه را تمیز کنید. در آخر با چند دستمال کاغذی محل آن را به خوبی خشک کنید.

پاک کردن لکه بستنی از فرش
پاک کردن لکه بستنی از فرش

6-استفاده از هیدروژن پراکسید

یکی از روش های قوی پاک کردن لکه بستنی از فرش، استفاده از هیدروژن پراکسید است. این روش بیشتر زمانی استفاده میشود که روش های دیگر قدرت پاک کردن لکه را نداشته باشند.
در این روش ابتدا بستنی باقی مانده را کامل با قاشق جمع آوری کنید. سپس مقداری از هیدروژن پراکسید را بر روی لکه بریزید. اجازه دهید یک ساعت مواد بر روی لکه باقی بماند.
پس از آن یک پارچه سفید و تمیز را بر روی لکه قرار دهید تا رطوبت فرش را جذب کند. بعد از آنکه لکه کاملاً پاک شد با آب ولرم محل لکه را شستشو دهید و در آخر آن را با استفاده از دستمال خشک کنید.

نکته آخر پاک کردن لکه بستنی از فرش

در آخر میتوانید همه روش های گفته شده را تست کنید تا از شر لکه های مزاحم خلاص شوید.
در مواردی خاص ممکن است فرش شما دستباف و گران قیمت باشد و نتوانید از روش های خانگی بر آن استفاده کنید یا لکه بستنی رنگی باشد و با روش های گفته شده از بین نرود. نگران نباشید! همیشه در نظر داشته باشید که میتوانید از خدمات بهترین قالیشویی تهران یعنی تک شور استفاده کنید و کار را به نیرو های متخصص و مجرب قالیشویی تک شور بسپارید.

1 دیدگاه

  • به نظر من یکی از روش پاک کردن لکه بستنی از فرش سپردن اون به قالیشویی
    خودتو خلاص کن چه کاریه حالا بزنی فرش رو داغون کنی
    بهتره کسی که تخصص داره این کار رو بکنه
    و اینکه اگر همون اول که ریخت با دستمال مرطوب پاک بشه لک هم نمیمونه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *