پاک کردن لکه چسب از فرش

پاک کردن لکه چسب از فرش


5/5 - (1 امتیاز)

پاک کردن لکه چسب از فرش و موکت کار آسانی نیست. همانطور که میدانیم چسب خاصیت چسبندگی بسیار زیادی دارد و پاک کردن چسب از فرش کار تخصصی محسوب میشود که نیازمند دقت زیادی است.  در این مطلب از قالیشویی تک شور، مهمترین روش های خانگی و ساده برای پاک کردن چسب از فرش را برای شما توضیح میدهیم. البته فراموش نکنید که با توجه به نوع چسب و نوع فرشتان همه روش ها را مطالعه کنید تا بهترین روش را برای پاک کردن لکه چسب از فرش پیدا کنید.  در این مطلب از قالیشویی تک شور با ما همراه باشید. 

1- پاک کردن لکه چسب از فرش به وسیله اتو 

یکی از روش های بسیار کاربردی به خصوص برای پاک کردن چسب قطره ای از فرش، استفاده از اتو است. 

پاک کردن لکه چسب از فرش
پاک کردن لکه چسب از فرش

در این روش برای پاک کردن لکه یک پارچه نخی را بر روی فرش بگذارید. روی آن را با اتو با درجه متوسط، اتو کنید و این عمل را تا جایی که لکه به خوبی پاک شود ادامه دهید. 

نکته : حتماً از پارچه نخی استفاده کنید، پارچه های دیگر باعث بدتر شدن لکه میشوند. 

2- پاک کردن لکه چسب از فرش به وسیله استون  

در این روش از پاک کردن لکه چسب از فرش، به استون احتیاج دارید. این روش برای چسب های دوقلو و یک دو سه بسیار کاربردی است. 

ابتدا قبل از انجام روش مقدار کمی استون در قسمتی از فرشتان که در دید نیست، تست کنید تا مطمئن شوید به فرش آسیب وارد نمیشود. سپس چند قطره استون بر روی لکه چسب بریزید و به آرامی آن را از فرش جدا کنید. 

توجه کنید که استون را به وسیله قطره چکان بر روی لکه بریزید تا به بافت فرشتان آسیب وارد نشود. 

مطالعه ادامه مطلب!  قالیشویی منیریه تهران | ۰۲۱۵۵۴۱۷۴۸۰

3- پاک کردن لکه چسب از فرش به وسیله صابون  

در ابتدا صابون، مایع ظرفشویی و آب را به خوبی باهم مخلوط کنید. سپس یک دستمال تمیز را به محلول آغشته کرده و بر روی لکه بگذارید. بعد از مدت کوتاهی پارچه را بردارید و در صورتی که لکه به خوبی پاک نشده، مراحل را دوباره تکرار کنید تا نتیجه بگیرید. 

پاک کردن لکه چسب از فرش
پاک کردن لکه چسب از فرش

4- پاک کردن لکه چسب از فرش به وسیله فریز کردن آن 

در این روش از پاک کردن لکه چسب از فرش، چند تکه یخ را داخل کیسه ای بگذارید و روی لکه قرار دهید. پس از دقایقی میبینید که لکه چسب در این روش به آسانی از فرش کنده میشود. 

توجه کنید برای کندن لکه چسب از فرش، از ابزاری استفاده کنید که به بافت فرش آسیب نزند. 

5- پاک کردن لکه چسب از فرش به وسیله سرکه سفید 

در این روش حتما قبل از استفاده بر روی لکه، در محلی از فرش که دید ندارد تست کنید تا به فرشتان آسیب وارد نشود. حتما از سرکه مقطر و سرکه سفید استفاده کنید. 

با استفاده از لبه نرم چاقو تا جایی که می‌توانید لکه چسب را بتراشید. سپس مقداری سرکه سفید را بر روی پارچه ای تمیز بریزید. حدود یک دقیقه محل لکه را پاک کنید و مطمئن شوید تمام ناحیه مرطوب شده است. پس از آن حدود پانزده دقیقه سرکه را بر فرش بگذارید.  

در صورت تمایل میتوانید آب و سرکه را به صورت مساوی از روز قبل آماده کنید. سرکه باعث میشود چسب سریع و آسان لایه برداری شود، برای باقی مانده چسب یک دستمال تمیز و مرطوب را بر روی لکه بگذارید و اجازه دهید لکه را جذب کند.

برای پاک کردن هر لکه ای باید یک شیوه ی خاص را انتخاب کرد. برای پاک کردن لکه ی انار از فرش نیز روی قالیشویی تک شور حساب باز کنید.

6- پاک کردن لکه چسب از فرش به وسیله شامپو فرش 

در این روش از پاک کردن لکه چسب از فرش، مقداری شامپو فرش را بر روی لکه بریزید. سعی کنید فرش خیلی خیس نشود، با دقت محل لکه را آب و کف شامپو فرش شستشو دهید. 

سپس با استفاده از آب ولرم، قسمت کفی شده را آبکشی کنید و سپس آن قسمت از فرش را با دستمال خشک کنید تا رطوبت به فرش نفوذ نکند. 

مطالعه ادامه مطلب!  نخ خاب در فرش

7- پاک کردن لکه چسب قدیمی از فرش 

اگر لکه چسب شما قدیمی و خشک شده است، در ابتدا لکه چسب را مرطوب کنید تا حالت منعطف به خود بگیرد. برای اینکار حوله ای را آب گرم خیس کنید و بر روی لکه بگذارید تا لکه نرم شود. 

سپس با لبه نرم چاقو سعی کنید تا جایی که میشود لکه چسب را جمع آوری کنید. توجه کنید که اینکار را یا احتیاط انجام دهید تا فرش سوراخ نشود یا به بافت آن آسیب وارد نشود. سپس مقداری آب گرم را بر روی لکه بریزید و با دستمالی تمیز لکه را پاک کنید. 

پاک کردن لکه چسب از فرش
پاک کردن لکه چسب از فرش

3 نکته بسیار مهم در حین پاک کردن لکه چسب از فرش 

در اینجا به بررسی سه نکته کلیدی و اساسی برای پاک کردن لک چسب از فرش میپردازیم:

✔ نکته بسیار مهم در پاک کردن لکه چسب از فرش، برطرف کردن سریع جای چسب است. اگر بعد از ریختن چسب بر فرش نسبت برداشتن آن بی اعتنا باشید به مرور رنگ قسمت چسبی شده و الیاف فرش را تغییر میدهد. بنابراین باید بلافاصله بعد از ریختن فرش اقدام کنید. 

✔ اگر در زمان پاک کردن لکه چسب از فرش متوجه شدید لکه به خوبی پاکسازی نمیشود، هنگام شستشو آب گرم بر لکه بریزید و با لبه نرم چاقو قسمت لکه را بتراشید. 

✔ هنگام پاک کردن فرش ممکن است مقداری از چسب برداشته شود و مقداری همچنان باقی بماند. در این حالت بهتر است چسب را به صورت یکباره از سطح جدا کنید و لکه چسب را تکه تکه نکنید. بهتر است لایه لایه از سطح چسب بردارید و مراقب باشید به الیاف فرش آسیب وارد نشود. 

نکته آخر پاک کردن لکه چسب از فرش 

میتوانید تمام روش های ارائه شده را تست کنید و در صورتی که نتیجه دلخواه را بدست نیاوردید یا وقت و حوصله انجام ترفند ها را ندارید، نگران نباشید! 

همیشه میتوانید از خدمات بهترین قالیشویی تهران یعنی تک شور استفاده کنید و کار را به نیرو های متخصص و مجرب قالیشویی تک شور بسپارید. قالیشویی تک شور با چندین سال سابقه در امر قالیشویی میتواند بهترین گزینه برای کمک به شما در امر پاک کردن انواع لک ها از فرش باشد. روی قالیشویی تک شور حساب کنید.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید